Запорізька суддя не дала руху справі про відмову міськради створювати наглядові ради при КП

492

Опубліковано: 12 Червня 2017

Влітку 2016 року були прийняті суттєві зміни до законодавства України. Зокрема закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної та комунальної власності”. Більшість поправок спрямована на покращення прозорості управління державним та комунальним майном. Але в українських реаліях між законодавчою теорією та практикою – прірва, яку не мають бажання скорочувати навіть суди. Про це Громадському ТБ Запоріжжя повідомили у Центрі громадського контролю “Дій – Запоріжжя”.

Поправки

Законом запроваджено кілька нових ключових моментів

По-перше, це створення на державних та комунальних підприємствах наглядових рад з передачею їм повноважень контролю та спрямування діяльності керівництва підприємства.

По-друге, комунальні та державні підприємства зобов’язали оприлюднювати інформацію про свою діяльність: фінансові звіти, біографічні довідки про керівника, статути, річні звіти керівника, опис ризиків та структури, тощо.
Але в цьому законі було присутнє одне суттєве “Але”. Так в прикінцевих положеннях дослівно прописали “Рекомендувати місцевим радам у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом ухвалити рішення, необхідні для реалізації цього Закону”. Так, з одного боку – це рекомендація. Але з іншого – шестимісячний термін для ухвали рішень збіг 26 грудня 2016 року.

В цьому матеріалі нас цікавить “по-перше” – тобто створення наглядових рад.

Проект рішення “Про наглядові ради” виносився на розгляд депутатів Запорізької міської ради кілька разів, але щоразу за пропозицією погоджувальної ради це питання виключали з порядку денного.
Ця ситуація не пройшла повз центру громадського моніторингу “ДІЙ-Запоріжжя”, і центром було подано позовну заяву до Орджонікідзевського районного суду з простими вимогами: зобов’язати міську раду виконати закон та створити наглядові ради при КП, попередньо заклавши нормативну базу для їх повноцінного функціонування.

Судові колізії

Наприкінці березня суддя Орджонікідзевського райсуду Наталя Рибалко залишила позовну заяву центру «ДІЙ – Запоріжжя» без руху,та дала три дні на уточнення вимог.

Зокрема, суддя вказала на відсутність аргументів відносно підтвердження порушення прав та свобод саме ГО “Бюро демократичних ініціатив” (юридична назва ініціативи “ДІЙ-Запоріжжя”). Також вказала на пропущення шестимісячного процесуального строку з моменту виявлення порушення своїх прав і свобод. І до всього, звернула увагу на несплату судового збору в необхідному розмірі.

При цьому очевидно, що в даному контексті наглядова рада фактично здійснює захист інтересів територіальної громади, як власника такого комунального підприємства. Також рада діє в інтересах власника – територіальної громади, до якої належать і члени ГО “Бюро демократичних ініціатив”. Тож блокуючи створення наглядових рад, міська рада фактично порушує права кожного мешканця Запоріжжя, і членів громадської організації в тому числі. А статутом “Бюро демократичних ініціатив” чорному по білому прописано захист соціальних, економічних та інших прав громадян.
До того ж, міським радам рекомендовано у шестимісячних строк з дня набрання чинності вищевказаним законом ухвалити рішення на виконання закону. Такий строк вийшов 26 грудня 2016 року. І саме з того часу відраховується шість місяців для звернення до адміністративного суду – тобто фінальний час 26 червня 2017 року. Водночас, первинний позов поданий 28 березня.

І до всього, суддя вказували про висунення двох немайнових вимог, а відтак мав платитися судовий збір за кожну з них. Однак, Колегія суддів Судової плати в адміністративних справах Верховного суду України на 14 березня вказала, що визнання противоправним бездіяльності та зобов’язання прийняти рішення як наслідок противоправних дій є однією вимогою. Відтак, сума судового збору має становити 1600 гривень, які і сплатило ГО “Бюро демократичних ініціатив”. І висновок Верховного суду є обов’язковим до врахування під час розгляду судових справ судами всіх інстанцій.

Незважаючи на це, суддя Наталя Рибалко наприкінці квітня повернула без розгляду і уточнений позов.З огляду на ті ж аргументи.

Що далі?

Незважаючи на це, центр “ДІЙ-Запоріжжя” не зупиниться. Вже подана апеляційна скарга до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду з вимогою скасування ухвали про повернення заяви без розгляду і направити її на продовження розгляду до суду першої інстанції. Засідання по цій справі відбудеться 13 червня.
До запорізької міської ради питань нема – давайте будемо чесними: впровадження закону, що посилює контроль роботи КП з боку громади та робить цю роботу більш прозорою, не в інтересах місцевих чиновників. До кого є питання – так це до Феміди. Виходячи з наведених вище аргументів постає закономірне питання: суддя Орджонікідзевського райсуду Наталя Рибалко відверто саботує впровадження демократичних змін у своєму місті?
Сподіваємося, що дніпровським суддям буде більше діла до такої дрібниці, як дотримання законів запорізькими органами місцевої влади.

Нагадаємо, в рамках спецтеми “Комунальні таємниці Запоріжжя” журналісти Громадського ТБ Запоріжжя чи не вперше в історії міста оприлюднили річні звіти запорізких комунальників.