Опубліковано: 2 Лютого 2017

25 січня депутати Запорізької міської ради затвердили програму розвитку та вдосконалення міського пасажирського транспорту.

Документ важливий тим, що вперше пропонує суттєві зміни в цій сфері. Йдеться про поступову заміну малогабаритних автобусів великими, розширення парку електротранспорту.

Документ не містить цифр розходів бюджету для цих амбітних цілей. Вони будуть прийматися в бюджеті міста, та доповнюватимуться окремими рішеннями міськради та виконкому.

Натомість програма створює транспортну модель Запоріжжя за три роки, використовуючи загальні формулювання.

Наприклад, стверджується, що “розвиток і вдосконалення транспорту здійснюється відповідно до державних цільових програм з урахуванням його пріоритету та на основі досягнень науково-технічного прогресу”.

Водночас документ ніяк не торкається теми електронних квитків, та електронних засобів обліку пасажирів.

Втім деякі нововведення виписані досить конкретно. Зокрема:

– пропонується провести нарешті комплексне дослідження пасажиропотоку за рахунок міста, а не приватних перевізників. Цей процес вже запущено. Проведено відповідний тендер. Конкурс виграв Запорізький національний технічний університет. Його спеціалісти погодились підготувути дослідження за 600 тисяч гривень;

– приватним перевізникам пропонується замінити звичні маршрутки на автобуси середньої та великої пасажиромісткості. Тендери для приватних перевізників буде проводити конкурсний комітет, до якого входять працівники міськради;

– окремим пріоритетом виділений розвиток КП “Запоріжелектротранс”, що роками приносив збитки та існував з дотацій бюджетів різних рівнів. Наприклад, кількість тролейбусів за три роки в Запоріжжі має збільшитись більше ніж вдвічі з 48 до 116. Трамваїв – з 75 до 100.

Зверніть увагу якого інтервалу руху при цьому планується досягти;

– за три роки мають з’явитися щонайменше чотири електротранспортних маршрути:
тролейбусні до прохідних “Запоріжсталі” та “Кремнійполімеру
тролейбусний між Південним жилмасивом та Космічним мікрорайоном
трамвайний між залізничним вокзалом Запоріжжя-1 та Шевченківським районом через транспортну площу;

– важливим нововведенням має стати створення диспетчерської служби для усіх видів транспорту. Наразі приватні перевізники координують рух на своїх маршрутах самостійно;

– контроль за виконанням вимог щодо руху має здійснюватись через встановлення GPS-навігаторів. Цю ідею вже намагалися втілити у 2012 році, проте невдовзі вона зійшла нанівець;

– інші порушення має викривати комісія міської ради щоквартально. Наразі відомо, що місто має лише близько десятка людей, аби перевірити понад тисячу приватних маршруток. Як саме будуть проходити такі перевірки за три роки, коли пасажиропотік збільшиться, не вказується.

Подібне реформування пасажирських перевезень, до того ж широко розрекламоване міською владою, планується чи не вперше. Про жорсткість намірів висловились і мер міста Володимир Буряк, і його перший заступник Сергій Мішок, і керівник транспортного управління міськради Олександр Власюк.

Про випадки корупції у перевезеннях може свідчити засудження голови транспортного управління у 2010-2014 роках Юрія Дроздова на 5 років позбавлення волі (умовно) за сприяння створенню схеми поборів з перевізників. Її безпосередні ініціатори, судячи з вироку суду, уникли відповідальності.