Як Бриль та Кривохатько з’ясовують земельні стосунки

833

Опубліковано: 12 Серпня 2016

На початку липня голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль та народний депутат по 82-му мажоритарному округу (Вільнянський район) Вадим Кривохатько поконфліктували під час спільного засідання. Нардеп звинуватив губернатора у сприянні корупції в Запорізькій обласній клінічній лікарні. Натомість Бриль зазначив, що Кривохатько отримує зиски з незаконної обробки земель.

Земельна тема у Вільнянському районі згодом була піднята в інтерв’ю з Вадимом Кривохатько в ефірі “Громадьского ТБ Запоріжжя”. Тоді нардеп зазначав, що Костянтин Бриль чинить тиск на владу в районі з метою передати земельну ділянку в декілька десятків гектарів фірмі, що є конкуртентом агрокомпаній, які належать друзям Кривохатька, які є до того ж його помічниками як народного депутата на громадських засадах.

Мова йде про Олександра Давиденко та Віктора Лещенко. Брат першого Леонід Давиденко є засновником ТОВ “Агрофірма Славутич”. Другому належить Селянське (фермерське) господарство “Лещенко В.М.”

Дані підприємства є одними з найбільших у Вільнянському районі, що сукупно обробляють близько 12 тисяч гектарів сільскогосподарських угідь у Запорізькій області.

Навесні цього року дані фірми подали документи на оформлення близько 250 гектарів земель поблизу Михайлівки у Вільнянському районі з метою їх подальшого взяття у оренду. Аналогічний пакет документів подала фірма “Агрос – М”, до складу засновників котрої входить Олексій Гіренко – доброволець АТО, що демобілізувався восени 2015 року.

Кривохатько в ефірі “Громадського” зазначив, що Гіренко взятий до засновників “Агрос-М” виключно з метою маніпулювання. “Чому з трьох тисяч атошників Запорізької області жоден не отримав ані гектара, А Гіренко має отримати одразу, а Гіренко має отримати 97 гектарів”, – висловлювався Кривохатько.

Водночас за словами Олексія Гіренко, Кривохатько відстоює право обробляти оскаржувану ділянку фірмами його помічників тому, що вони фактично вже її обробляють, не маючи на те належних документів, проте за мовчазною згодою Вільнянської райдержадміністрації та Михайлівської сільської ради.

Гіренко надіслав низку звернень до органів влади, в тому числі і до Генеральної прокуратури, та отримав відповідь від прокуратури Запорізької області щодо розслідування кримінального провадження за фактом зловживання службовим становищем чиновниками Вільнянської райдержадміністрації під час незаконного використання земель Михайлівської сільради ТОВ “Агрофірма Славутич” та С(Ф)Г “Лещенко В.М.”

На даний час ТОВ “Агрофірма Славутич”  вже отримала дозвіл на обробку частини оскаржуваної ділянки, проте її обробка заблокована рішенням Запорізької ОДА.

Варто зазначити, що практика незаконної обробки земель є досить росповсюдженою в області. За неофіційними даними, лише на території Вільнянського району без сплати податків обробляється близько тисячі гектарів, кожен з яких приносить близько 500 доларів прибутку щорічно.

Разом з тим голова ЗОДА ще на початку року анонсував проведення операції “Урожай-2016”, що мала б на меті провести належну інвентаризацію сільськогосподарських земель, з метою недопущення їх незаконної обробки, та ухилень від сплати податків. Така операція була проведена, і Бриль неодноразово підкреслював важливість її результатів для наведення прозорості в агросекторі Запорізької області.

Проте 15 липня Бриль підписав розпорядження щодо надання обмеженого доступу до інформаціх, що стосується результатів моніторингу наявних земель, землекористувачів, землевласників та посівних площ.

Таким чином, інформація щодо незаконної обробки земель в Запорізькій області централізовано зібрана в Запорізькій ОДА, проте не може бути відкрита для громадськості, що створює для Бриля значний важіль щодо врегулювання бізнес-відносин в запорізькому агросекторі. Олексій Гіренко в спілкуванні з “Громадським” зазначив, що це дає можливість губернатору неофіційно тиснути на аграріїв, що незаконно використовують землі.

В конфлікті ж Бриля та Кривохатько земельне питання стало лише додатковим аргументом, а заручником з’ясування відносин губернатора та нардепа стало підприємство колишнього військовослужбовця.