Верховна Рада розгляне законопроект про статус осіб, зниклих безвісти

233

Опубліковано: 19 Червня 2017

Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин на своєму засіданні 7 червня 2017 р. розглянув проект Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» (реєстр. № 5435) та альтернативний до нього законопроект «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», (реєстр. № 5435-1).

Обидва проекти були розроблені з метою поліпшення координації між державними та недержавними структурами у розкушу осіб, що зникли безвісти, з окрема в ході збройного конфлікту на сході держави. При підготовці законопроектів, за основу був взятий Модельний закон щодо осіб, зниклих безвісти, розроблені Міжнародним Комітетом Червоного Хреста. Проте альтернативний законопроект № 5435-1 містить норми, що передбачають соціальний захист родичів зниклих осіб, а також внесення до Кримінального Кодексу України статті 146-1, яка б передбачала відповідальність насильницьке зникнення. Ще у червні 2016 року Україна приєдналася до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень, яка, серед іншого, передбачає криміналізацію цих діянь, проте, наразі, Кримінальний Кодекс України не містить статті, яка б встановлювала відповідальність за вчинення насильницьких зникнень.

Комітет рекомендував основний проект Закону № 5435 за наслідками розгляду у першому читанні направити до головного комітету для підготовки на повторне перше читання. Одночасно, одна зі співавторок законопроекту № 5435 Марія Іонова зазначила, що після повернення законопроекту на доопрацювання до Комітету, документ буде дороблятися з урахуванням тексту альтернативного законопроекту.