Вартість продовольчого кошика на непідконтрольній території на 25% вища, ніж загалом по Україні, – Всесвітня продовольча програма

148

Опубліковано: 31 Січня 2017

Серед основних економічних та соціальних проблем члени громад зони конфлікту, які взяли участь у фокус-групах опитування WFP, називають низькі заробітні плати та пенсії, ціни, що зростають. Також турбують складнощі у пошуку роботи через закриття підприємств та низькі зарплати. У багатьох населених пунктах респонденти також відзначили брак медичної допомоги. Випуск та відновлення документів, складнощі при перетині лінії розмежування, недоступність чи складнощі з доступом до банкіських сервісів залишається одним із головних приводів занепокоєння серед мешканців непідконтрольних територій.

Головним джерелом доходів серед респондентів фокус-груп є їхні зарплати в держсекторі, пенсії та соцвиплати, що свідчить про значну залежність від фінансування держбюджетів. Згідно із дослідженням REACH, 40% респондентів з підконтр ольних та 60% – з непідконтрольних територій відзначили соціальні виплати, зокрема і пенсії як найбільш важливе джерело доходу. У порівнянні із доконфліктною ситуацією дохід в абсолютних показниках не змінився, тоді як купівельна спроможність істотно знизилась через зростання цін та тарифів.

Згідно з останньою статистикою Держкомстату, в Донецькій та Луганській областях високим залишається рівень безробіття (14,7% та 17,4% відповідно). Потреба в працівниках в Україні почала зростати вперше після 2-х років зниження. Протягом 9 міс 2016 потреба роботодавців зросла на 37,6% у річному вимірі. Однак на Сході України потреба у працівниках продовжує знижуватися. В Донецькій області – на 13,9% протягом аналогічного періоду, у Луганській – на 4,4%.

Згідно з опитуваннями, більшість вакансій доступні в торгівлі, сфері послуг, на які переважно наймають жінок. Чоловіки більш імовірно знайдуть часткову зайнятість на фабриках, на будівництві та в ремонтних бригадах. За свідченнями респондентів, ті, хто виїхали від лінії конфлікту, зараз повертаються. Однак через відсутність регулярно оплачуваної роботи, молоді чоловіки переважно їдуть шукати її деінде. Згідно із даними Держкомстату, середня зарплатня жінок протягом перших 9 місяців 2016 року склала 4301 грн, тоді як чоловікам платили на 34% більше (5789 грн)