У Запоріжжі суд дозволив “ЗАлКу” не проводити закупівлі через ProZorro

429

Опубліковано: 26 Липня 2017

Господарський суд Запорізької області скасував рішення наглядової ради ПАТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат” про перехід на закупівлі через систему ProZorro, передає сайт «Наші гроші. Запоріжжя».

Згідно матеріалів справи, у січні 2017 року відбулося засідання наглядової ради загальних зборів акціонерів ПАТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат”. Окрім іншого, наглядова рада прийняла рішення щодо зобов’язання генерального директора здійснювати закупівлі у відповідності до Закону України “Про публічні закупівлі”.
З вимогою визнання цього рішення частково недійсним до суду звернулася ФОП Мухоріна Ольга Василівна, яка володіє 0,0002% акцій ПАТ «ЗАлК».

До того ж, представник “ЗАлКу” в суді підтримав вимогу Мухоріної, оскільки комбінат начебто не підпадає під дію закону “Про публічні закупівлі”. Також рішення наглядової ради порушує приписи Цивільного кодексу, відповідно до яких сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента тощо.

Водночас, суд послався на роз’яснення Мінекономрозвитку від квітня 2016 року в якому, зокрема, вказується на підпадання юридичної особи під дію закону у випадку забезпечення нею потреб держави чи територіальної громади не на комерційній або промисловій основі, а на підставі того, що держава зобов’язала саме цю юридичну особу забезпечувати таку потребу. І оскільки “ЗАлК” не підпадає під таке визначення, суд задовольнив позов Мухоріної.

Нині основним акціонером ПАТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат” (68%) є держава, в особі Фонду державного майна. Також майже 30% належить кіпрській компанії Velbay Holdings Limited.

Зазначимо, частина інших підприємств з державною часткою власності і які не підпадають під дію закону “Про публічні закупівлі” переходять на використання системи ProZorro відповідно до закону “Про публічні закупівлі”. Навіть уже державний “Приватбанк”.

Ольга Мухоріна володіла ТОВ “Торговий дім “Запоріжнафтострой”, яке визнали порушником антиконкурентного законодавства. Підприємство узгодило свої пропозиції з іншим учасником під час участі в одному з тендерів у 2014 році. Відтак, ТОВ “Торговий дім “Запоріжнафтострой” внесли до реєстру підприємств-порушників антиконкурентного законодавства.

Крім цього, Ольга Мухоріна є власником та директором ТОВ “Торговий дім “Граальбуд”, яке мало господарські відносини із алюмінієвим комбінатом – комбінат передав цій фірмі право вимоги боргу іншого підприємства перед “ЗАлК”.