У Запоріжжі презентували систему електронного декларування статків чиновників, що вже з 15 серпня стане обов’язково

226

Опубліковано: 10 Серпня 2016

10 серпня у Запорізькій ОДА представники Національного агентства з питань запобігання корупції та експерти програми розвитку ООН в Україні презентували нову систему електронного декларування майна посадовцями. Запоріжжя стало дев’ятим регіоном, де була презентована система електронного декларування, що вже з 15 серпня стане обов’язковою для заповнення. Пише Громадського радіо .

 Фото: Громадське радіо

Фото: Громадське радіо

Під першу хвилю електронного декларування потрапляють лише високопосадовці — народні депутати, прем’єр, члени уряду. За 2015 рік вони мають звітуватися до 13 жовтня. А вже починаючи з 1 січня 2017 року електронне декларування статків та майна стане обов’язковим для мільйона українських чиновників та держслужбовців.

За словами заступника керівника департаменту контролю та перевірки декларацій, моніторингу способу життя Нацагентства з питань запобігання корупції Тетяни Шкребко, реєстр декларацій чиновників базується на принципах трьох «В» — відкритість, всебічність, відповідальність.

Відкритість — реєстр буде доступний цілодобово для кожного бажаючого ознайомитися з декларацією декларанта. Під всебічністю мається на увазі той факт, що електрона декларація буде мати багато пунктів, відсутніх у паперовій декларації. Зокрема такі пункти як незавершене будівництво, грошові кошти, подарунки, рухоме майно крім транспортних засобів.

На третьому «В» — відповідальності, Тетяни Шкребко наголосила окремо: раніше декларанти несли лише адміністративну відповідальність, то тепер передбачена і кримінальна відповідальність.

«Якщо службовою особою будуть внесені недостовірні відомості про майно, то до 345 тисяч це буде адміністративна відповідальність. Якщо ця сума буде перевищена – штраф до 51 тисячі, або ж позбавлення волі до 2 років».

Система електронного декларування розроблена Програмою розвитку ООН. За словами експертки ПРООН Софії Ковач, не дивлячись на те, що електронна форма декларування суттєво відрізняється від паперової, боятися її не варто. Вона містить і електронний довідник з відповідями на найпопулярніші питання, і систему підказок. До того ж, одразу після презентації, у стінах ОДА відбувся семінар, на якому посадовцям та всім бажаючим була детально роз’яснена специфіка роботи нової системи.

Також Софія Ковач закликала активістів долучитися до перевірки декларацій, оскільки за замовчанням, враховуючи їх кількість, НАЗК буде враховувати лише ключові пункти.

«Є така процедура, як повна перевірка декларації, яка проводиться тільки у окремих випадках. Підставою для проведення повної перевірки є звернення викривача корупції, тобто будь-якого активіста – журналіста-розслідувача чи представника громадської організації до Нацагенства з того приводу, що майно в декларації держслужбовця не відповідає тим статкам на які б він мав проживати», — зазначила Софія Ковач.

Нагадаємо, що запровадження Е-декларування є однією з умов для отримання Україною безвізового режиму з ЄС та продовження фінансової підтримки МВФ.