У Верховній Раді зареєстрували законопроект щодо захисту політичних прав переселенців

324

Опубліковано: 7 Квітня 2017

27 березня двадцять чотири народних депутата України, що є представниками усіх парламентських фракцій, зареєстрували законопроект No 6240 «Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян». Законодавчі зміни були розроблені та запропоновані народним депутатам експертами громадських організацій з Громадської мережі «Опора», ГО «Група впливу» та іншими організаціями, які займаються питаннями реформування виборчого законодавства, а також тими, що опікуються правами ВПО.

Станом на 20 березня 2017 року, за інформацією Міністерства соціальної політики, в Україні зареєстровано 1 607 664 вимушених переселенців. Наразі, близько 4% українських виборців є внутрішньо переміщеними особами (ВПО) і не мають можливості повною мірою реалізувати свої політичні права, у тому числі голосувати на місцевих виборах і в одномандатних округах на парламентських виборах. Значна частина ВПО залишила свої оселі два-три роки тому та постійно проживає у нових громадах, проте досі не вважається їхньою частиною.

Враховуючи необхідність усунення перешкод для голосування ВПО за місцем фактичного проживання, експерти провідних громадських організацій запропонували народним депутатам внести зміни до низки законів України. Проект закону передбачає, що виборець отримає можливість звернутися із мотивованою заявою до органу ведення Державного реєстру виборців щодо визначення його нової виборчої адреси, незалежно від зареєстрованого місця проживання.

Однак, є і обмеження, спрямовані на попередження можливих зловживань. Звернення про зміну виборчої адреси може бути подане до органу ведення Реєстру у будь-який час, але не пізніше ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу. «Це зменшить навантаження на орган ведення Реєстру в умовах виборчого процесу, дозволить зберегти стабільність виборчих округів та належно підготувати списки виборців. У той же час виборець, який вже змінював виборчу адресу відповідно до процедур, передбачених цим законопроектом, зможе подати нове звернення не раніше ніж через 180 днів після дати останніх змін його даних у реєстрі» — зазначає експертка ГО «Група впливу» Тетяна Дурнєва.

В разі прийняття законопроекту No 6240 будуть належним чином захищені виборчі права не тільки переселенців, а й трудових мігрантів, і вони зможуть ефективно впливати на реалізацію місцевої політики та нарешті стати повноправними членами нових громад.