У Гуляйполі знову невдоволення. Що відбувається?

1584

Опубліковано: 9 Березня 2017

25 лютого в гуляйпільському культурно-спортивному комплексі «Сучасник» зібралась місцева громада, щоб обговорити результати інших, попередніх зборів щодо невдоволення діяльності місцевої поліції. Тоді місцеві жителі висловились надзвичайно емоційно, дісталося всім поліцейським, винятком не стали і місцеві чиновники.

– Кришує все повністю! – показував в бік голови райдержадміністрації один з місцевих жителів.

Особливе невдоволення виказали жінки, чоловіки яких були мобілізовані в зону АТО. Саме місцева організація ветеранів АТО виступала ініціаторів обговорень. До неї надійшли заяви про побиття, катування, вбивства. Люди звернулися до військових полишивши надію знайти справедливість у поліції.

Зал заповнився наполовину. Перед ним на сцені було встановлено президію, на якій розташувалися голова місцевої райдержадміністрації, районної ради, міський голова та представники поліції.

Втім офіційних осіб одразу попросили покинути свої місця. Головування майже одноголосним рішенням залу швидко перейшло до очільника ГО “Спілка ветеранів АТО” Геннадія Пилипенка. Він запропонував заслухати начальника гуляйпільської поліції Юрія Волоха. Він мав відзвітувати по розслідуванню одразу кількох справ, про які йшлося два тижні тому. Частина справ були передані до Запоріжжя. Ще за однією оголошено підозру, суд виніс рішення про домашній арешт.

Присутніх доповідь не задовольнила. Одразу після Волоха піднявся голова Червонянської сільської ради, побиття якого минулого року мало серйозні протестні наслідки.

Володимира Шевченка побили ще в квітні 2015 року. Місцеві жителі стверджують, що це сталося через його зусилля в інвентаризації земель. Шевченка побили битами та кастетом. Він звернувся до залу одразу після оптимістичного звіту Волоха.

– Якби до вашої жінки приставили ножик до горла, – звернувся він до чиновників та поліцейських, – і сказали б “мовчи, бо заріжемо”, поки мене вбивали, ви б вже давно все розслідували і казнили б тут на місці!

Шевченку обіцяють розслідування справи вже майже рік. Проте він скаржиться на неналежну роботу слідчих, а бездіяльність їх пояснює корупційними мотивами, правда, не додаючи, хто саме був зацікавлений в його побитті.

– Оце хіба з хлопцями, може, розбереться щось, – додав Шевченко, показуючи Пилипенка, – а так царі, пани… я вже нікому не вірю!

Приводом для минулих зборів стало звинувачення на адресу депутата місцевої районної ради Олексія Кукурудзяка. Його в побитті звинуватим Олексій Галушкін.

В Гуляйполі він відомий, як людина, що мала проблеми з наркотиками. Після його побиття депутатами районної ради було влаштовано антинаркотичний мітинг, на якому, щоправда, так ніхто і не виступив. Галушкін згодом відмовився від своїх звинувачень на адресу Олексія Кукурудзяка. Найбільше його обурило те, що потенційні нападники “гуляють по кафе”.

– Я сиджу дома неробочій! В мене п’ятеро дітей – їх потрібно годувать. Я не можу вийти на роботу, бо на лікарняному. А вони ходять по кафе, гуляють, – обурювався Галушкін.

– Роботи зовсім нема, – завершив він вже зовсім розпачливо.

На противагу доповіді Юрія Волоха висловились і дві наступних виступаючих жінки. В однієї з них побили доньку та тестя.

– Які борзі були, такі і остались. Домашній арешт – це не арешт. Вони нічого не бояться і їх нічим не злякаєш, – завершила вона під оплески.

Напередодні зборів в одному з місцевих ЗМІ з’явився матеріал з гучним заголовком “Заколотників буде покарано”. Про це заявив голова районної держадміністрації Олександр Іщенко. За його словами, напередодні зборів у нього була інформація про те, що на круглий стіл організовано їхали кілька автівок “з наркоманами”, а гуляйпольців він на увазі не мав.

– Нас назвали заколотниками Ось я стою перед вами. Стріляйте в мене. Хто це такий розумний, – заявила Ктерина Бабець. Її син відслужив у зоні проведення АТО. І в той же час її чоловіка збив на тракторі, як вона вважає, голова Любимівської сільради Олександр Жовнір. Слова Бабець про необхідність самосуду на минулій зустрічі швидко розійшлися місцевими ЗМІ.

– Ми б простили, якби він зупинився Проте він не став, навіть коли за ним дитина бігла, – дорікала Бабець.
ЇЇ син згадав про відеоролик, підготовлений поліцією після минулих зборів, в якому йшлося про боєздатність гуляйпільского підрозділу поліції та загальне задоволення місцевих жителів його роботою. Про боєздатність підрозділу заявив новий учільник ГУНП в Запорізькій області Олег Золотоноша. Він кілька разів обіцяв особисто відвидати Гуляйполе, так само як і прокурор області Валерій Романов. Проте чергове зібрання обидва проігнорували, направивши заступників.

– Ви назвали цей підрозділ боєздатним. Але ж ви сказали, що маєте близько 400 нерозкритих справ. Так це позорисько, а не боєздатний підрозділ, – зауважив син Бабець.

Від невдоволення поліцією раптом перейшли на владу загалом.

– Відповіді жодної ви не можете отримать. На скарги не відповідають. Все зводиться на гору, а там відповідають: у нас зверху шоколад, і на низ так само шоколад спливає, – описав свою роботу місцевий правозахисник Станіслав Стеценко під смішки людей, що в аналогії з шоколадом знайшли свої асоціації.

– 30 грудня я прийшов для того, щоб закрити підприємництво, бо ця шоколадна бандовлада закриває навіть тих людей, які хочуть забезпечити свої сім’ї, – зауважив Стеценко, говорячи про діяльність місцевих чиновків.

Народний депутат Вадим Кривохатько швидко пригадав свою службу в органах внутрішніх справ, та запевнив всіх, що нинішніх поліцейських на роботі тримає можливість брати хабарі.

– Заколотники і сепаратисти – це ті, хто доводить до цих зборів. Пересічному українцю вже давно все одно, кому нести хабаря – чи російському, чи українському прокурору.

– А якщо ви сподіваєтесь, що в області вам хтось щось вирішить, чи обласна прокуратура, чи поліція, чи губернатор – це наївні ваші такі мрії, – додав Кривохатько, нагадавши, що голова Запорізької ОДА приїхав з Києва, голова ГУНП – з Дніпра, а обласний прокурор – з Харкова.

Голова гуляйпільскої райдержадміністрації Олександр Іщенко, якого місцеві жителі називають частіше Аврамовичем, чомусь одразу почав говорити про те що він не бандит, а представник президента, що так само захищав країну, будуючи оборонні споруди. Про представництво президента він згадав кілька разів.

– Зачекайте. Президент – наш представник. А ви – представник нашого представника, – нагадала одна з жінок у залі під оплески.

Від скарг громадян поступово перейшли до виступів поліцейських. Вони закликали зрозуміти нищівні наслідки поліцейської реформи, яка зменшила штат працівників, та просили допомоги місцевих жителів. Заступник начальника гуляйпільскої поліції Микола Тимофієв зауважив, що громадські формування мають на меті лише «гумовими пульками стрілять». Начальник Пологівського відділу поліції, до складу якого входить гуляйпільске відділення, Олег Смірнов додав, що голова ГУНП Олег Золотоноша хотів приїхати, але його раптом викликали до міністерства. В залі одразу зауважили про суботній день.

Настрій в залі дещо змінився після виступу заступниці начальника Слідчого управління ГУНП Запорізької області Вікторії Козир. Вийшовши до мікрофона зі стосом паперів, вона ще раз надала коментарі по резонансних справах та наголосила, що для розслідувань потрібні свідчення, які люди надавати часто відмовляються.

– Які свідчення, коли ми оце говоримо, а він за дверима стоїть і все чує, – відреагувала одна з жінок, що також скаржилася на бездіяльність поліції.

Підсумком зборів стало рішення про створення наглядової ради з числа активістів, що контролювала б діяльність місцевих органів влади. Подібні ради часто створювались одразу після Революції Гідності у 2014 році. Доля їх досить відома – вони швидко перетворювались на формальні органи, піддаючись побажанням влади.

Очевидним залишалось лиш те, що за відсутності довіри до місцевої влади та правоохоронців, гуляйпільці готові шукати правди де інде. Ветеранська організація воїнів АТО тут налічує близько 500 людей. За військовими підрахунками – батальйон. Втім її голова Геннадій Пилипенко поки що схильний до стриманості. За його словами, насправді йому хотілося б повернути довіру людей до поліції.

Наразі про дату наступних зборів не йшлося. Присутність поліцейських очільників та їх реакція дещо знизила градус напруги, проте залишається очевидним, що суди по резонансним гуляйпільским справам відбудуться ще не скоро.