Скасовуючи виплати пенсій ВПО, комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат, перевищують свої повноваження

640

Опубліковано: 14 Квітня 2017

Через безпідставні припинення пенсійних виплат переселенці відстоюють свої права у суді. Правозахисники готують позови, а суд першої інстанції зазвичай ухвалює рішення на користь переселенців. Через звільнення державних органів від сплати судового збору такі судові справи майже завжди чекає перегляд в апеляційному суді, який також зазвичай ухвалює рішення на користь ВПО. Така плетениця судових розглядів призводить до того, що переселенці місяцями залишаються без пенсії.

Розглядаючи справу переселенки, якій було безпідставно припинено виплати пенсії, Донецький апеляційний адміністративний суд, окрім того, що підтвердив рішення суду першої інстанції (про визнання дій УПФУ щодо припинення виплати пенсії ВПО – протиправними та дискримінаційними, та зобов’язання поновити виплати та виплатити заборгованість), виніс окрему ухвалу:

довести до відома Кабінету Міністрів України про допущені порушення Конституції та Закону України «Про загальнообов’язкове

державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському

районі Луганської області щодо пенсійного забезпечення внутрішньо переміщених осіб для вжиття заходів щодо усунення
причин та умов, що спричинили порушення закону.

Оцінюючи спірні правовідносини, колегія суддів застосувала положення Конституції України, за якими, утвердження і
забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави (статті 1, 3 Конституції України), а право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел (частина друга статті 46 Основного Закону України) і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв’язку з трудовою діяльністю, є результатом виконання трудових обов’язків і є однією з форм соціального захисту.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Призначення, виплата, припинення пенсійних виплат, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі норм Законів щодо пенсійного забезпечення на рівні з іншими громадянами України.

Натомість, територіальними управліннями Пенсійного фонду України припиняються виплати пенсій внутрішньо переміщеним
особам на підставі автоматизованих даних Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік ВПО, отриманих від органів соцзахисту населення, а також на підставі протоколів засідань комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат переселенцям, які вирішують, чи має право переселенець на отримання соціальних виплат та пенсії. Зазначені комісії керуються Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою КМУ від 8 червня 2016 року №365. В той же час, статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Питання про припинення виплати пенсії, згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», вирішується територіальними органами Пенсійного фонду або за рішенням суду виключно з підстав, передбачених законом, а не підзаконними нормативно-правовими актами. Отже, комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, при винесенні рішень про припинення пенсійних виплат громадянам України, перевищують свої повноваження.