Результати Prozorro-сті: як пройшло впровадження нової системи держзакупівель на Запоріжжі

449

Опубліковано: 10 Січня 2017

Минулий 2016 рік став відправною точною для однієї з найкращих змін за останні кілька років – повноцінного старту системи електронних закупівель ProZorro. Через неї були успішно проведені тендерні процедури на 2,04 млрд грн.

Одна з основних особливостей – для громадян відкрилася досі закрита частина допорогових закупівель, вартість яких менша 200 тис. грн. для товарів і послуг, та 1,5 млн. грн. для робіт.

Тут варто внести деякі нудні уточнення. Під “допорогами” розуміється два види закупівель:

1. Просто звіт про укладання угоди – і такі звіти мають публікуватися у випадку закупівлі на суму понад 50 тис. грн;

2. Безпосередньо проведення допорогової закупівлі за схемою повноцінних торгів, але зі значно зменшеними термінами, вимогами і контролем.

Так от, перший пункт чітко регламентує законодавство – без нюансів публікуєте звіт про все що більше 50 тис. грн і що пройшло без тендеру. А застосування другого пункту спущено на місця. Тобто навіть на маленькі суми можна проводити закупівлю із застосуванням системи ProZorro за схемою повноцінних торгів. І такі рішення приймаються замовники безпосередньо чи, наприклад, місцевими органами влади для підконтрольних організацій.

Для прикладу, Запорізька облдержадміністрація ухвалила проводити такі допорогові закупівлі від 3 тис. грн, Запорізька обласна рада – від 30 тис. грн. Для структури Запорізької міської ради застосували певну диференційовану систему з поступовим зменшенням сум. Загалом з 1 січня 2017 року ця сума встановлена на рівні 10 тис. грн для товарів, 50 тис. грн для послуг і 50 тис. грн для робіт (у початковому варіанті 10 тис. грн, 100 тис. грн та 300 тис. грн відповідно).

Допорогових закупівель у 2016 році проведено на суму майже 357 млн. грн. (тобто з оголошенням закупівлі, подачею заявок і послідуючим аукціоном). Ще на 585 млн. грн. у системі ProZorro було опубліковано звітів про укладання угод.

Добре, що ми тепер бачимо ці витрати. Але постає декілька моментів.

По-перше, це вподобання закупівель за прямими договорами з подальшою публікацією звітів, замість проведення конкурентних допорогових процедур. Знов таки, їх проведено на 585 млн. грн Безперечним рекордсменом за такими закупівлями стало КП “Управління капітального будівництва” Запорізької міськради. А половина всіх таких закупівель припадає лише на вісім замовників.

По-друге, це потенційне ухилення від проведення тендерних процедур. Так, у 2016 році було укладено 159 угод без проведення конкурсних процедур в діапазоні суми 195 тис. грн. – 200 тис. грн. на загальну суму майже 32 млн. грн.

Трішки доповнюють цю тенденцію допорогові закупівлі. Адже після їх проведення було укладено 37 договорів в діапазоні 195 тис. грн. – 200 тис. грн. на суму трохи більше 7 млн. грн.

Тут варто зазначити, що зацікавленість проведення саме допорогової закупівлі замість повноцінного тендеру, окрім іншого, має плюсом проведення успішної закупівлі навіть за участі лише одного учасника.

По-третє, це намагання встигнути освоїти кошти до завершення року. Принаймні на папері. Найкраще цю тенденцію показує розподіл укладання договорів без проведення процедур за місяцями. Також бачимо активізацію безпосередньо за тиждень до завершення року.

Один з найбільш розрекламованих результатів застосування ProZorro – економія. Вона визначається дуже просто – у різниці планової суми закупівлі та найкращої цінової пропозиції в аукціоні. Так от за 2016 рік досягнуто економії на рівні 234 млн грн.

Та незважаючи на всю рекламу нової системи, вихвалятися немає чим. Так, в середньому на торги подавалося 2,5 пропозиції. Тобто саме 2-3 пропозиції є стандартом. А 10 і більше – швидше винятки з практики.

Ну і головне. ProZorro працює за принципом “Всі бачать все” (для прикладу всі документи подані учасником на конкурс). Це наче увімкнути світло у кімнаті гуртожитку – і корупціонери таргани розбігаються у різні сторони. Тож результат буде куди більшим, якщо кожен маленький українець буде частіше вмикати таке світло і дивитися на сайті prozorro.gov.ua, куди ж витрачаються кошти.

Юрій Сидоров, Дій Запоріжжя