Непотрібна допомога: місцева влада не квапиться з реалізацією грантів на вирішення проблем ВПО

395

Опубліковано: 25 Серпня 2016

Після початку війни на Донбасі, в Україні запрацювали десятки міжнародних організацій. Зокрема, великий вклад у вирішення наслідків бойових дій вносить Європейський Союз. Зокрема проект «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні» (ППРРУ) Це допомога переселенцям, їх адаптація до мирного життя та налагодження зв’язків з громадою на новому місці. Це впровадження гуманітарних програм на територіях, що звільнені від війни. Це реабілітація тих, хто постраждав під час бойових дій.

Що важливо: змогу реалізувати ці програми Делегація ЄС надає місцевій владі та громадським організаціям. Ще у жовтні 2014 року Євросоюз оголосив конкурс на надання підтримки проектам громад, які постраждали від збройного конфлікту. Сумарний бюджет конкурсу – 17 мільйонів євро у формі грантів. Строк реалізації – від 6 до 18 місяців. Тобто кожний проект, котрий мав ідею, здатну ефективно вплинути на вирішення проблеми ВПО, міг отримати від 200 тисяч до 2 мільйонів євро на реалізацію. Проекти могли бути реалізовані лише на території підконтрольній українській владі території. Цікавий момент – 10 відсотків від суми гранту ГО чи місцева влада могло витрати на реалізацію іншого свого проекту.

За результатами конкурсу було відібрано 18 проектів, що є на стадії реалізації або вже функціюють на благо локальних громад та ВПО у 14 областях України. Серед переможців була і Запорізька область. «Громадське ТБ Запоріжжя» вирішило з’ясувати, який саме запорізький проект отримав підтримку ЄС та на якій стадії знаходиться його реалізація.

Але спочатку невеличкий дайджест-проектів переможців та стадії їх реалізації. Тож, які саме ініціативи українців по вирішенню проблем переселенців на мінімізації наслідків бойових дій отримали грантову підтримку ЄС. За надану інформацією дякуємо аналітикам інформаційної кампанії «Сильніші разом».

Зі знаком «+»
Задля підтримки ВПО у Вінницькій області обласна влада разом з громадськістю реалізує проект з надання підприємцям з окупованих територій сприятливих можливостей та консультацій у відновленні чи початку підприємницької діяльності на території Вінницької області. У спеціально створеному для цього центрі проводиться консультаційна робота з малим бізнесом та надається інформаційна підтримка. Також надаються компенсації не тільки за використання кредитів, переміщення активів чи налагодження бізнесу, але й на підготовку інвестиційних проектів, купівлі обладнання, матеріалів та інструментів. Паралельно проходять заходи задля заохочення ВПО до працевлаштування та підприємництва. Цікаво що у проекті, що триватиме до кінця 2016 року, зможуть прийняти участь не лише переселенці з Криму та Донбасу, але й вінничани.

За останніми даними Дніпропетровська область стала новою домівкою для більш ніж 81 тисячі внутрішньо переміщених осіб. Наразі Європейська Комісія виділила 1,5 мільйони євро, та разом з благодійним фондом «Допомога Дніпра» і Дніпропетровською ОДА впроваджує проект ремонту та реконструкції наявних об’єктів, які в подальшому зможуть використовуватися як соціальні об’єкти, гуртожитки для студентів та сімей, соціальне житло тощо. У реконструйовані будинки планується поселити більш ніж 2000 найбільш вразливих та соціально незахищених категорій переселенців. Паралельно іде процес відновлення об’єктів охорони здоров’я, що будуть надавати всебічну допомогу тим, хто постраждав від війни на сході України. 26 травня цього року у місті Дніпро по вулиці Яшина був відкритий перший відремонтований гуртожиток, готовий до прийому ВПО, що прийняв 40 людей з 5 дітьми.

Виконавчий комітет Маріупольської міської ради у партнерстві з громадською організацією “Маріупольська спілка молоді” та за фінансування ЄС будуть запроваджувати проект сприяння вирішенню проблеми тимчасового житла, забезпечення надання медичних, транспортних та соціальних послуг, а також психосоціальної допомоги ВПО та маріупольцям, які постраждали від воєнного конфлікту. Проект грантової угоди між головою Представництва ЄС та Маріупольською міською радою, був підписаної 14 серпня 2015 року. Він розраховувася на 18 місяців і мав завершитися 14 січня 2017 року. Бюджет – три транші загальною сумою в 1,64 мільйони євро.

У лютому 2016 року КП «Міське управління капітального будівництва» Маріуполю розпочато відкритий національний тендер на закупівлю робіт для реалізації грантового проекту. Повідомлення про присудження контракту переможцю тендера мало відбутись до 5 травня 2016 року. У рамках проекту заплановано реконструкцію будівлі під соціальний гуртожиток, завершення будівництва блок-модуля амбулаторії Центру первинної медико-санітарної; капремонт Маріупольського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та відновлення ще цілого ряду об’єктів. Наразі в рамках проекту закуплено 4 сучасних тролейбуси, а до 25-річниці Незалежності планується відкриття нової амбулаторії, що обслуговуватиме 12 тис. мешканців. Тут будуть працювати близько 20 співробітників у три зміни, зокрема, терапевти і педіатри. Урочисте відкриття заплановане у день 25-ої річниці Незалежності України.

Зі знаком «-»

Проект по забезпеченню житлом постраждалих від воєнного конфлікту місцевих жителів та найбільш вразливі категорії вимушених переселенців реалізується у місті Краматорськ Донецької області, де налічується найбільша кількість ВПО. Підтримку ЄС отримала місцева влада. Бюджет проекту – понад 2 мільйони євро: ЄС покриває 1,819 мільйони, решта – 205 тисяч, фінансується міським бюджетом. Проект планувалося виконати за півтора роки і завершити до 20 травня 2016 року, але з різних причин реалізація затягнулась і запланований результат не отримали. Середи причин – перевибори міської влади і неефективність попередньої команди в його реалізації. У квітні 2016 року відбулася повторна спроба його реалізації і строк виконання подовжено на 6 місяців.

Покращують життя ВПО і у Слов`янську. У всілякому разі роблять вигляд, що покращують. Так міська рада за фінансової підтримки ЄС узгодила початок проекту з покращення житлових умов переселенців у місті Слов’янськ. Бюджет – 800 тисяч євро. Планується реконструювати два гуртожитки, що дозволить забезпечити житлом 550-600 внутрішньо переміщених осіб і жителів Слов’янська, чиї будинки повністю зруйновані. Проте всі пропозиції тендеру на закупівлю робіт на суму понад 14,5 мільйонів гривень, що пройшов 20 квітня цього року, були відхилені згідно з ч.1 ст. 30 ЗУ «Про здійснення державних закупівель».

Поліпшують умови для ВПО і у Житомирі, де місцева влада за грантової підтримки ЄС ремонтує та підвищує енергоефективність об’єктів розміщення переселенців. На реалізацію заходів заплановано надання 380 тисяч євро. Результатами проекту стане можливість гідного проживання 250 ВПО. Заплановане також поліпшення транспортного сполучення з об’єктами сфери освіти, охорони здоров’я, громадських і соціальних послуг за рахунок придбання двох пасажирських автобусів, що будуть використовуватись за призначенням. Станом на кінець 2015 року один з об’єктів у місті Житомир, готель «Спортивний», був на стадії завершення ремонту. На роботи по заміні вікон на металопластикові, утеплення фасаду, ремонт даху та заміни двох газових котлів у приміщенні готелю планувалось витратити майже 800 тис грн.

З Кіровоградською облрадою та ОДА було підписано грантовий контракт на 711 тисяч євро. В рамках проекту планується проведення капітального ремонту у п’ятиповерховому гуртожитку та його забезпечення його необхідним обладнанням та предметами побуту. Також заплановано проведення капітального ремонту дитячого навчального закладу. Додатково відбудуються дитячі ігрові майданчики біля гуртожитку та ДНЗ. На сьогоднішній день роботи по відновленню гуртожитку і дитячого садочка тривають. Планове завершення робіт на двох об’єктах заплановане на вересень 2016 року.

Інші проекти
А от у Сєверодонецьку Луганської області за грантові кошти ЄС реалізують одразу два великих проекти. Перший – відбудова мосту через річку Сіверський Донець, що був зруйнований під час бойових дій. Проект є дуже важливий з точку зору відновлення комунікації між житловими масивами, адже деякі території області стали більш заселеними за рахунок переміщення більш ніж 250 тис осіб з зони війни. ЄС оплачує 97 відсотків вартості робіт – 2,034 мільйони євро. На разі роботи тривають та мають бути завершені до кінця року.

Другий проект – відновлення функціонування евакуйованого до міста Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, найбільшого на Донбасі. Проект, який дозволив створити умови для продовження навчання студентів університету та забезпечення роботою викладачів, які внаслідок військового конфлікту вимушені переселитися на територію міста Сєверодонецьк, було завершено у червні цього року. Грант ЄС на допомогу проекту складав 530 тисяч євро.

А от Управління охорони здоров’я Миколаївської ОДА впроваджує грантовий проект, спрямований на надання життєво необхідної допомоги хворим на цукровий діабет та хворим з термінальною стадією ниркової недостатності, що є переселенцями та постраждалими з зони конфлікту і розселені в Миколаївській області, а також одержують медичну допомогу у Миколаївській обласній лікарні. Погоджена сума виконання проекту склала 376 тисяч євро.

Проекти підтримки ВПО у також реалізуються у Полтавській, Тернопільській та Харківській областях.

А що у Запоріжжі?
Як було зазначено на початку цього тексту, Запорізька область також стала одним з регіонів, що отримав грантову підтримку Делегації ЄС. Кошти у розмірі 1,431 мільйона євро планується витратити на проект, що реалізує виконком Бердянської міської ради у партнерстві з Фондом народонаселення ООН. Проект має назву «Створення комплексної системи надання допомоги вимушеним переселенцям із зони АТО та громаді міста Бердянськ». Вибір саме Бердянську не випадковий. Тільки за офіційною інформацією у місті перебуває понад 22 тисячі переселенців зі Сходу.

Опис проекту, в принципі, стандартний: допомога як ВПО, так і місцевій громаді, шляхом покращення доступу та якості соціальних послуг, створення кращих умов для економічного залучення ВПО та місцевих мешканців, сприяння врегулюванню та досягненню соціального консенсусу між ВПО та місцевими. У фокусі уваги, перш за все, діти, дітей-інваліди, сім’ї, що потрапили в складні життєві обставини, а також літні люди, інвалідів з числа внутрішньо переміщених осіб та місцевої громади.

З деталізацією проекту допомогла начальник відділу інвестиційної та міжнародної діяльності виконкому Бердянської міської ради Наталя Криворучко:

– В цілому, проект “Створення комплексної системи надання допомоги вимушеним переселенцям з зони АТО та громаді міста Бердянська” включає в себе реконструкцію двох об’єктів: будівлі по вулиці Кірова, 68А, в якій передбачається створення дошкільного навчального закладу та реабілітаційного центру соціальної адаптації для дітей-інвалідів, а також будівлі по вулиці Червоній, 38, в якій передбачається створення комплексного центру по наданню послуг вимушеним переселенцям та місцевій громаді, на основі розміщення в ній служби у справах дітей, відділу сім’ї, молоді та спорту, Бердянського міського центру сім’ї, дітей та молоді та КУ “Територіальній центр соціального обслуговування та надання соціальних послуг”.

Також відомо, що станом на липень 2015 року з впровадженням проекту виникли проблеми і його довелось відкласти. На якій стадії проект знаходиться також було не просто з’ясувати, оскільки інформації у відкритому доступі майже немає. За інформацією сайту Бердянської міської ради, зокрема розділу «Залучення інвестицій в м. Бердянськ», єдине досягнення на кінець липня цього року по проекту ППРРУ – підписано Грантовий контракт між Європейським Союзом і виконавчим комітетом Бердянської міської ради. Готуються документи на державну реєстрацію проекту.

Хоча у рішенні бердянського виконкому №119 від 19 квітня 2016 року «Про підсумки соціально-економічного розвитку міста за 2015 рік» зазначено, що практична фаза реалізації проекту “Створення комплексної системи надання допомоги вимушеним переселенцям з зони АТО та громаді міста Бердянська” в рамках участі у програмі “Підтримка громад, які опинилися під впливом конфлікту в Україні” має розпочатися до 01.06.2016.

Як бачимо з вищенаведеного, відсутність грошей не завжди є тією проблемою, що заважає місцевій владі вирішувати проблеми громади. Бюрократія, внутрішні чвари, нестача кваліфікованих спеціалістів, відсутність досвіду роботи з великими інвестиційними проектами – все це призводить до того, що проекти, на реалізацію яких виділяється рік-півтора, тягнуться набагато довше. Не останню роль грає особиста незацікавленість чиновників, котрі звикли “включатися у гри” тільки якщо бачать зиск безпосередньо для власної кишені.

Максим Щербина