Майже 600 тисяч українців позбавлено пенсій

129

Опубліковано: 7 Вересня 2017

Експерти агенцій ООН, Норвезької ради у справах біженців, інших міжнародних організацій, Ради Європи, заступник Міністра ТОТ та ВПО, уповноважені з прав людини інших країн, народні депутати, представники неурядових організацій на конференції «Право на пенсію: міжнародний досвід і шляхи вирішення для України» обговорили питання затвердження на законодавчому рівні пенсійних виплат для внутрішньо переміщених осіб та громадян, котрі проживають на тимчасово непідконтрольній території східної України.
Майже 600 тисяч громадян України втратили свою пенсію або не отримували її певний час з грудня 2014 року. Більшість з них – літні люди, що мешкають на непідконтрольній території на Сході України. Згідно із чинним законодавством, щоб продовжувати отримувати пенсію, пенсіонери повинні переїхати на підконтрольну територію та зареєструватися внутрішньо переміщеними особами (ВПО).

«Як громадянин України, маючи український паспорт та будучи платником податків, я маю таке саме право на пенсію, як і будь-який інший громадянин України, котрий проживає на підконтрольній території», — заявляє Михайло, 53 роки, який мешкає у непідконтрольному місті. Він майже рік не отримував свою пенсію, тому був змушений звернутися до суду. Завдяки судовому рішенню у липні 2017 року Михайло отримав пенсійну виплату за попередній рік. Однак, якщо Михайло й надалі мешкатиме на непідконтрольній території, виплату його пенсії буде знову зупинено і йому знову доведеться звертатися з позовом до суду. До сьогодні, українські суди переважно задовольняли позови на користь пенсіонерів-позивачів. Але слід констатувати, що лише 10% постраждалого населення намагалися відстоювати своє право на пенсію в судах.

Протягом січня 2016-го – квітня 2017-го кількість осіб, котрі отримують пенсію і проживають на тимчасово непідконтрольній уряду території різко зменшилась на 560 тисяч осіб. Багато хто втратив свою виплату через верифікацію статусу ВПО та місця фактичного проживання.

«Літні люди, полишені на непідконтрольних територіях, –найбільш незахищені громадяни. Для багатьох з них пенсія – єдине джерело для існування. Україна як учасниця міжнародних конвенцій, котрі гарантують соціальний захист своїх громадян, має вжити всіх заходів, щоб забезпечити їхні права», — заявив Крістофер Мейлі, директор Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні.

Призупинення або позбавлення гарантованих законом пенсійних виплат суперечить національним та міжнародним зобов’язанням України. Українська влада має докласти всіх зусиль та від’єднати пенсії від статусу ВПО і місця проживання на підконтрольній уряду території. Водночас, необхідно розробити стратегію щодо забезпечення пенсійних виплат тим, хто має фізичні обмеження і не може подорожувати до підконтрольної території.

Представники громадянського суспільства та міжнародних організацій підтримують ініціативи української влади щодо внесення змін до пенсійного законодавства. Спільно було розроблено конкретний механізм виплати пенсій громадянам, які проживають на непідконтрольній території. Такий механізм було включено до нещодавно зарєестрованого законопроекту “Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян”. Норвезька рада у справах біженців сподівається, що Верховна Рада та Уряд України відразу підтримають цю ініціативу, і громадяни з непідконтрольних територій матимуть безперешкодний доступ до своїх пенсій.