Коротка історія Костянтина Бриля для тих, хто чує про нього вперше

424

Опубліковано: 13 Грудня 2016

Павло Лазаренко, Олександр Вілкул, Віктор Янукович, Олександр Єфремов, Геннадій Москаль, Міхеіл Саакашвілі, Арсен Аваков, Михайло Добкін, Ігор Коломойський. Про цих людей ви точно чули. І всі вони колись очолювали обласні державні адміністрації. Для деяких з них робота в ОДА ставала трампліном для надстрімкої кар’єри, як, наприклад, для Януковича, що після керівницта Донецькою ОДА пішов на посаду прем’єр-міністра.

Дехто надбав безцінного досвіду державної служби, щоб реалізувати його на більш високих щаблях згодом. Діючий голова МВС Арсен Аваков очолював Харківську ОДА з 2005 по 2010 рік. Подібну витривалість в Україні на цій посаді демонстрував мало хто – хіба що послідовник Авакова Михайло Добкін, що керував Харківщиною з 2010 по 2014 рік.

Будь-яка обласна державна адміністрація – це ключовий орган в системі виконавчої влади, по суті, уряд в мініатюрі. А її очільник – зменшена модель прем’єр-міністра на окремій території. Голова ОДА координує виконанная постанов Кабміну, наказів Президента, документів Верховної Ради. Контролює заходи з мобілізації, оголошує зони надзвичайних ситуацій. В межах повноважень координує роботу силовиків.

Крім того, голова ОДА забезпечує роботу банківської системи, планує бюджет, укладає контракти, призначає і звільняє чиновників. Загалом робить в області усе те, що роблять Кабмін, Президент та Верховна рада на рівні держави.

Посада очільника ОДА вимагає гнучкості, наявності зв’язків, амбіційності. Призначення затверджується президентом. Отже на ній працюють люди, що готові виконувати його волю, або ж дотримуватися домовленностей, за яких їх було удостоєно високої честі. Саме тому окрім повноважень, випасаних у відповідному законі, голова ОДА під час роботи отримує і негласні настанови. Саме тому довготривалі призначення на посаду голови ОДА не відбуваються швидко. Їм передують довгі перемовини на рівні Адміністрації Президента, знову ж уряду, бізнес-кіл, політичних партій, та ще бог знає кого.

Початок

Костянтин Іванович Бриль почав працювати у Запорізькій ОДА восени 2015 року за протекції, як вказував сам Бриль, голови СБУ Василя Грицака. Для нього в апараті було створено спеціальну посаду першого заступника. Поряд з тодішнім очільником адміністрації Григорієм Самардаком, що дотримувався лагідної тактики компромісів, Бриль продемонстрував бажання бути першим. Йому одразу підпорядкувалися департаменти економічного розвитку, промисловості, розвитку та інфраструктури, агропромислового комплексу. Понад чотири місяці після звільнення Самардака Бриль фактично очолював ОДА, маючи статус виконючого обов’язки. У квітні цього року Бриля на діючій посаді представив особисто Петро Порошенко.

Серед своїх основних напрямків роботи Бриль неодноразово підкреслював боротьбу з корупцією. Крім того, голова ОДА постійно підкреслював, що є діючим офіцером СБУ, що дає йому розширені можливості у координації дій силовиків. Це суміщення посад потім додасть Брилю проблем.

Слід зазначити, що на час призначення Бриля формування місцевої влади підсумками виборів в Запоріжжі фактично завершилося. Було досягнуто певного балансу між третиною опоблоківців в обласній раді та провладними партіями. Безпосередній роботі Бриля з цього боку нічого не заважало. Обласна влада досить швидко порозумілася з представниками гіганта «Запоріжсталь», що належить холдингу Ріната Ахмєтова.

Розслідування з побиттям

Перший скандал за його участі відбувся після побиття у травні журналіста “Громадського ТБ Запоріжжя” Анатолія Остапенка, що опублікував розслідування щодо статків сім’ї Брилів. В сюжеті йдеться про те, що сім’я голови Запорізької ОДА має відношення до елітної нерухомості у Києвській області та Криму. Її загальна вартість аж ніяк не покривається зарплатнею Костянтина Бриля, що останні 20 років працював виключно на державній службі – МВС, ДФС, СБУ.

Бриль тоді зазначив, що має право не декларувати власність усіх родичів, а свій стартовий капітал заробив, проходячи військову службу на території Німеччини ще за СРСР.

Таємниці землі

Розголос доволі швидко затух. В червні Бриль встиг відвідати матчі Євро-2016, а потім поглибився у виконання своїх обов’язків. Одним зі своїх наймасштабніших проектів Бриль назвав операцію “Урожай-2016” (орфографію збережено), що за його словами мала на меті виявити в Запорізькій області сільськогосподарські угіддя, що обробляються незаконно, без сплати податків. Але дані моніторингу вже в липні Бриль засекретив своїм особистим розпорядженням.

Досить швидко у Бриля з’явився опонент серед народних депутатів. Вадим Кривохатько, що обирався мажоритарником у Вільнянському районі підвищив голос на голову ОДА під час його публічної зустрічі з народними обранцями. Головною претензією Кривохатька стали відносини Бриля та голови Запорізької обласної клінічної лікарні (ЗОКБ) Ігоря Шишки. Останній, за словами Кривохатька, прокрутив оборудку із закупівлею обладнання вартістю 25 мільйонів гривень під прикриттям Костянтина Бриля та його попередника Григорія Самардака. Нардеп стверджував, що Бриль особисто приїздив до Генеральної прокуратури аби вирішити це питання. Бриль казав, що вимагав об’єктивності розслідування.

В той же час Кривохатько почав збирати підписи за відставку Бриля серед інших нардепів. Втім для Бриля це не мало видимих наслідків. Головний лікар Ігор Шишка продовжує виконувати обов’язки в ЗОКБ де працює обладнання, щодо якого продовжується слідство.

Цікаво, що Вадим Кривохатько є членом фракції БПП, тобто президентської сили, яка безпосередньо встановлює владну вертикаль в регіонах. Бриль коментуючи напади Кривохатька припустив, що вони викликані саме земельними інтересами нардепа, які зачепила перевірка «Урожай-2016». Кривохатько – відомий в своєму окрузі не тільки як нардеп, а й фермер, що обробляє значну частину земель Вільнянського району.

Ось так виглядає довідка з моніторингу «Урожай-2016» стосовно Вадима Кривохатька. В ній йдеться про те, що підприємства нардепа та його помічника лише з половини земель, які вони обробляють, сплачують податки. Решта врожаю продається за готівку на мільйони гривень.

Або я, або він

Історію в ЗОКБ коментував і вже колишній прокурор Запорізької області Олександр Шацький. На появу Бриля він взагалі відреагував неприязно, ще в липні заявивши про те, що або він, або голова ОДА має піти з посади. Протистояння тривало аж до жовтня цього року і скінчилося звільненням Олександра Шацького. Формально Шацького було звільнено через порушення режиму роботи з секретними документами. Але Генеральний прокурор Юрій Луценко зазначив, що Шацький робив забагато заяв у пресі, зокрема стосовно Костянтина Бриля. Луценко підкреслив, що треба було або довести провину голови ОДА, або взагалі мовчати.

Одразу після звільнення Шацький порівняв Бриля з колишнім так званим запорізьким «смотрящим» Євгеном Анісімовим – вкрай непублічним підприємцем, що за часів влади регіоналів мав необмежений вплив на міських та обласних чиновників. Наразі його оголошено у розшук.

Гектари, про які не знали

А вже на початку листопада почали явно даватися взнаки наслідки операції «Урожай-2016». Мешканці села Трудове в Новомиколаївському районі перекрили трасу, протестуючи проти виділення земель приватним фірмам, що були засновані за два місяці до того.

Протестувальники казали про участь в цьому Бриля. Щоправда, згодом з’ясувалося, що їх навідував нардеп Вадим Кривохатько.

Проте не знати про ситуацію Бриль не міг, адже мав відомості про нерозпайовані землі, та, можна припустити, претендентів на них.

Після розголосу процес виділення землі припинився, а голову запорізького управління Держегокадастру Владислава Шляхового було миттєво звільнено.

Вже за місяць аналогічне перекриття траси відбулося вже в Запорізькому районі. На протест вийшли мешканці одразу трьох сіл. Згодом ЗМІ з’ясували, що поблизу них землю отримало підприємство, яке контролює чоловік помічниці Бриля Юлії Савченко.

Сплеск уваги

Перекриття траси під Запоріжжям співпало у часі з цілою низкою звинувачень і натяків стосовно Бриля у ЗМІ. Спочатку нардеп Сергій Соболєв у програмі «Свобода слова» заявив, що Бриль власними розпорядженнями передає землю в Запорізькій області в приватні руки. Згадав він і про помічників Бриля, що колись працювали в оточенні Віктора Януковича.

Щоправда і помічників самого Соболєва, зокрема Владислава Куценка свого часу також звинувачували у земельних оборудках під Запоріжжям. Провина ні тих, ні інших доведена не була.

Уривок з ефіру за участю Соболєва показав запоріжсталевський телеканал ТВ5, а наступного ж дня в його ефірі з’явився нардеп Кривохатько, знову виклавши всі свої тези щодо Бриля.

В цей же час вийшов сюжет на Першому каналі в програмі «Схеми». В ньому знову згадали про статки сім’ї Брилів. Після виходу програми донька голови Запорізької ОДА Кристина Бриль обмежила доступ до свого профілю в Instagram, де до того усі могли бачити її фото з європейських подорожей яхтою. Крім того, в сюжеті йшлося про відсутність електронної декларації Костянтина Бриля.

Неможливість її всім показати Бриль раніше пояснював тим, що змушений подавати її в особливому порядку через те, що є діючим офіцером СБУ. Згодом Бриль навіть звернувся до суду, вимагаючи від запорізької активістки Ірини Лєх спростувати допис у Facebook, де вона, закликаючи голову ОДА продемонструвати електронну декларацію, говорить про його статки.

Вадим Кривохатько подав відповідний запит до Національного бюро с протидії корупції щодо Бриля вже на третій день після закінчення строку подачі електронних декларацій.

В тиждень заяв Соболєва та виходу сюжету в «Схемах» з’явилася і оригінальне повідомлення в одному з великих інетернет-ЗМІ про Бриля у якості фігуранта записів нардепа-втікача Олександра Онищенка. Бриль і справді змагався з ним на виборах до Верховної Ради у 2014 році на 93 окрузі під Переяслав-Хмельницьким. Туди родина Брилів переїхала ще за його дитинства. Онищенко отримав 35% виборців. Бриль – 8,5%.

Останнім акордом у тижневому сплеску уваги до Костянтина Бриля стала поява загадкових бордів в Запоріжжі зі змістом, судячи з усього адресованим, лише йому. На них зображено крислатий капелюх, назва якого співзвучна з прізвищем голови Запорізької ОДА та цитата щодо необхідності зупинитися у збагаченні.

Офіційно про статки Бриля можна судити з його «старої» ще паперової декларації. Згідно неї, голова області у 2015 році отримав 200 тисяч гривень зарплатні, і вдвічі більше заробила родина. В декларації вказано будинки на 629 та 282 кв. м., квартира на 400 кв. м., невеличкі земельні ділянки, два авта, двісті тисяч гривень у банку, та 862 тисячі в якості внесків до статуних фондів підприємств у членів сім’ї, очевидно дружини.

Далі буде

Порівнюючи з іншими чиновниками Бриль має досить скромну декларацію. Його попередник Григорій Самардак тільки на банківському рахунку показав 3,2 мільйони гривень, не кажучи про готівку у валюті, дорогі годинники та землю. У списку запорізьких чиновників за доходами він посідає перше місце.

А ще один попередник Бриля Валентин Резніченко, що тепер очолює Дніпропетровську ОДА, в банку має 5,2 мільйонів гривень, купу корпоративних прав, та майже мільйон валюти у готівці.

Але ці двоє все життя пропрацювали у бізнесі, вже з нього перейшовши на малооплачувану чиновницьку службу. Бриль останні 23 роки працює на державу. До того ж особливо тримається за посаду в СБУ, підкреслюючи, що для нього важливо, аби трудовий стаж йому нараховувався саме там.

«Інформацію про ненаявність декларації Бриля подамо і ми, бо вважаємо, що якщо ця ситуація не буде виправлена, то можливість приховатися за статусом працівника правоохоронної системи стає цікавою схемою ухиляння від електронного декларування», – застерігає виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.

«Ни малейшего представления не имею, в чем здесь проблема. Мало, что ли, у Константина Ивановича хороших людей на которых можно переписати активы. Совершенно не понимаю, в чем здесь загвоздка у Константина Ивановича», – говорить запорізький журналіст Сергій Сідоров, що спеціалізується на підкилимних стосунках політиків та чиновників. Набагато цікавіше, з його точки зору, спостерігати за процесом, виокремлюючи найсмачніші моменти.

Шукайте їх у нашому ефірі, присвяченому Костянтину Брилю.