У Запорізькому музеї судноплавства відреставрували два кораблі доби козацтва

220

Опубліковано: 11 Жовтня 2016

10 жовтня, у Запоріжжі презентували два відреставровані кораблі козацької доби. Про це повідомляє сайт “Depo Запоріжжя”, фотографії Тетяни Орлової

Перший корабель – дубель-шлюпка. Козаки такі судна називали “дубами”. Це двощоглове вітрильно-гребельне судно довжиною до 20 метрів і шириною до 4 метрів. З середини XVIII та у XIX століттях “дуби” із бойових човнів стали типовими торгівельними суднами для усієї акваторії Дніпра, подекуди їхнє будівництво продовжувалося до початку ХХ століття. Окремі фрагменти такого судна були підняті з Дніпра біля Хортиці у 2008-2010 роках.

Другий експонат – байдак. Знайдений він в 2010 році після паводку на березі Десни у Київській області. Це вантажне судно, що датується кінцем ХІХ століття. Має просту плоскодонну конструкцію. Побудований байдак з масивних соснових дощок товщиною 100-150 мм довжиною до 10 метрів, скріплених між собою дубовими шпангоутами. Байдак як тип річкового судна відомий ще з доби запорозького козацтва, а при його будівництві використані традиційні технології, відомі ще з часів Київської Русі.

Судна реставровані за підтримки благодійного фонду уряду США, таким чином, заповіднику “Хортиця” вдалось залучити близько 69 тисяч доларів.

Зазначимо, що нині в реставраційному ангарі на Хортиці, крім щойно відреставрованих дубель-шлюпки та байдака, зберігаються судна XVII-XX сторіч: бригантина, козацька “чайка”, довбанка, човен-однодревка, дощаник. Такої колекції нема в жодному музеї Європи.