Опубліковано: 10 Травня 2016

Для більшості пересічних громадян, посада державного службовця асоціюється з маленькою зарплатнею, що компенсується можливістю час від часу “вирішувати для обраних” питання різного калібру. Знайомства із держслужбовцем не цураються ні бідні, ні заможні. Проте, не тільки пересічні громадяни воліють мати “друзів” серед посадовців. “Своя” людина в держустанові, управлінні міськради й таке інше станеться у пригоді й найвпливовішим особам в місті. Не виключенням став і новообраний запорізький міський голова.

З листопада 2015 року по березень 2016 до патронатної служби Володимира Буряка в якості його радників чи помічників виявили бажання вступити 18 осіб. Відповідні заяви було оприлюднено на офіційному сайті місцевої влади.

Проте, наразі у лавах помічників міського голови затрималась лише одна особа – Змієнко Віталій Валерійович.

В той час, коли 15 інших “перекочували” на посади у виконавчих органах Запорізької міськради.

В такий спосіб Запоріжжя отримало нових очільників чотирьох районів міста, керівників та їх заступників управлінь та департаментів міськради та інших посадовців.

Вже екс-радники міського голови Онода Костянтин Костянтинович, Баєв Андрій Іванович та Мостовий Валерій Олександрович очолили відповідно Дніпровський, Заводський та Олександрівський райони. А екс-помічник пана Буряка Звегінцев Андрій Вікторович – Вознесенівський район міста Запоріжжя. Цікаво, що термін між подачею цими особами заяв до патронатної служби мера і призначенням їх на посади голів районів у середньому склав два тижні.

Окрім того, три людини з патронатної служби Володимира Буряка “перекочували” на вищі керівні посади до департаментів та управлінь Запорізької міської ради.

Так, Юлія Погребняк з радників міського голови була ним же переведена на посаду директора департаменту освіти і науки. Вчорашні помічники пана Буряка, Кириченко Тарас Вікторович та Головешко Володимир Володимирович, в свою чергу, очолили департамент реєстраційних послуг та управління внутрішньої політики Запорізької міської ради відповідно.

Ще п’ятеро людей зі списку охочих потрапити в радники/помічники Володимира Буряка, протягом трьох перших місяців поточного року отримали крісла заступників начальників управлінь чи директорів департаментів:

– Резниченок О.О. – заступник начальника управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради;
– Мила Н.А. – заступник директора департаменту реєстраційних послуг Запорізької міськради;
– Назаренко П.В. – заступник директора департаменту архітектури Запорізької міськради;
– Кузьменко І.П.- заступник директора департаменту освіти
– Вагіс О.А.- заступник директора фіндепартаменту Запорізької міськради.

Зазначимо, що нещодавно було звільнено директора фіндепартаменту Валентину Малиш. Не виключено, що вакантна посада відійде саме пані Вагіс.

Насамкінець, ще троє екс-членів патронатної служби пана Буряка також отримали державні посади.

Зокрема, Низовцев Віктор Миколайович нині значиться головним спеціалістом юрвідділу виконкому, Чорна Юлія Юріївна – начальником відділу бухгалтерського обліку Олександрівського району. А от Ольга Мішок, що у грудні минулого року мала намір стати помічником Володимира Буряка вже в тому ж місяці очолила його прес-службу.

Можна було б припустити, що такий стрімкий зліт в кар’єрі новоспечених посадовців пов’язаний із їхніми незаперечними професійними якостями та наявністю виняткових компетенцій, які пан Буряк розгледів під час їхнього стажування до патронатної служби. Проте, як стверджують політичні експерти, така практика є накатаною “об’їздною” українського законодавства, якою нерідко користуються міські голови, приймаючи на роботу своїх людей у якості радників чи то помічників, й, згодом, переводячи їх на посади в органах місцевого самоврядування, уникаючи конкурсного відбору.

Проведення відкритого конкурсу – є ключовою ланкою у процесі прийому на держслужбу. Згідно ЗУ “Про державну службу”, міським чиновником може стати кожен повнолітній українець, що вільно володіє державною мовою та має вищу освіту (ст. 20).

Разом із тим, цим самим Законом передбачається, що призначенню посадовця має передувати відкритий конкурс (ст. 21). Отже, людина, що має намір обійняти посаду держслужбовця, має обійти інших претендентів, спираючись виключно на свої знання, компетенції та досвід. Проведення конкурсу здійснюється відповідно Порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України (Постанова Кабміну від 25 березня 2016 р. № 246).

Призначення особи на посаду в органах місцевого самоврядування, що перемогла в результаті конкурсного відбору, здійснює міський голова. Самостійно ж, без проведення конкурсу, міський голова має право добирати лише свою патронатну службу – радників та помічників. (ст 10. ЗУ “Про службу в органах місцевого самоврядування”).

Проте, згідно із тим самим Законом, посадова особа місцевого самоврядування може бути переведена на рівнозначну чи нижчу посаду без конкурсного відбору.

Таким чином, можна зробити висновок, що Володимир Буряк зловживає своїм службовим становищем і використовує своє право самостійно добирати патронатну службу, аби “заводити” до виконавчих органів місцевої влади “своїх” людей.

Зазначимо, що на момент написання матеріалу, на офіційному сайті запорізької влади було оприлюднено ще одну заяву на заміщення вакансії помічника запорізького міського голови Ірини Семенченко. Проте, яку саме посаду отримає пані Семенченко, виходячи із вищезазначеної практики призначення посадовців паном Буряком, поки говорити зарано.

Олена Широкова