Експерт ООН закликає до створення цілісної стратегії для вирішення ситуації ВПО із наближенням зими

385

Опубліковано: 13 Вересня 2016

Спеціальний Доповідач ООН з питань про права внутрішньо переміщених осіб (ВПО), пан Чалока Беяні, закликав українських урядовців розробити всеохоплюючу стратегію для попередження внутрішнього переміщення, вирішення проблем ВПО, а також створення для них довгострокових рішень.

Україна є однією з країн із найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб у світі. Конфлікт, який триває з квітня 2014 року, поставив у складні умови сотні тисяч людей і змусив їх залишити свої домівки.

«Я закликаю уряд посилити зусилля для захисту прав внутрішньо переміщених осіб із вражених конфліктом територій на сході країни та з Автономної Республіки Крим*», – сказав пан Беяні наприкінці свого другого офіційного візиту в Україну, під час якого він відвідав Київ, Краматорськ, Донецьк, Луганськ, Харцизьк та Святогірськ. (*Послання на Автономну Республіку Крим має інтерпретуватися згідно з Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 р.).

Експерт ООН, що приїхав простежити за виконанням рекомендацій, дані ним у його звіті 2014 року** для Ради ООН з прав людини, високо оцінив прогрес Уряду України, досягнутий у реагуванні на ситуацію з ВПО, який досягнуто з часів його останнього візиту до України два роки тому. Зокрема, він схвалює прийняття закону про внутрішньо переміщених осіб та створення Міністерства тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, яке безпосередньо займається переселенцями.

«Тим не менш, потрібно більше зусиль для ефективної імплементації закону та гармонізації постанов, які створюються на базі цього закону, а також необхідно заснувати механізми координації зусиль профільних міністерств та обласних і місцевих органів влади», – підкреслив експерт.

Експерт з прав людини відмітив, що однією з головних проблем, яка позначається на соціально-матеріальному забезпеченні переселенців, є прив’язка виплат пенсій і соціальної допомоги до реєстрації ВПО – системи, яка базується на перевірці місця проживання ВПО.

«Питання виплати пенсій і соціальних виплати не має бути прив’язаним до питання реєстрації, що зумовлює складнощі із верифікацією місця проживання переселенців і призводить до призупинення згаданих виплат. З даною проблемою стикнулися 500 – 600 тисяч ВПО на сході України і цю ситуацію необхідно вирішити якнайшвидше», – сказав пан Беяні. «Внутрішньо переміщені особи повинні мати можливість отримувати свої пенсії та соціальні виплати незалежно від їхнього місцезнаходження в країні».

Він також застеріг, що система реєстрації разом з призупиненням соціальних виплат призводять до повторного вимушеного переміщення, зокрема масової міграції, спонтанних повернень до небезпечних місць, які необхідно попередити. Колишня система реєстрації визначеного місця проживання, відома як «прописка» виявилася неефективною у ситуації внутрішнього переміщення, через прив’язку до неї соціальних виплат. «Хоча прописка і була скасована за законом, вона ще має бути скасована і на практиці», – він наголосив.

На підконтрольній уряду території, експерт підкреслив, влада мусить забезпечити право на свободу пересування та право на вибір місця проживання; у той же час, на непідконтрольній уряду території, керівництво території, що знаходиться під управлінням озброєних угруповань, так само зобов‘язані забезпечити перелічені права. Сторони повинні забезпечити як національну безпеку, так і громадську.

“Я особисто побачив, що існує проблема зі свободою пересування, коли відвідував пункти перетину лінії контакту: у кількох доступних для перетину контрольно-пропускних пунктах, люди вишиковуються у довжелезні черги на кілька годин, піддаючи ризику свої життя; на місцях немає ніяких особливих умов для осіб похилого віку, дітей, вагітних жінок та людей з інвалідністю», – він зазначив. А з наближенням зими, ситуація буде тільки погіршуватись», – застеріг експерт. «Безперешкодний доступ повинен бути беззастережно гарантований всіма сторонами».