Без ліцензії та з кримінальним минулим: Хто займається утилізацією небезпечних відходів в Запоріжжі

886

Опубліковано: 1 Березня 2018

У Запоріжжі працюють понад півсотні закладів охорони здоров’я, в кожному з яких щодня утворюються медичні відходи. В попередньому випуску я детально дослідила їхні об’єми і дізналася, скільки коштує утилізація.

Але хто ж нею опікується – давайте розбиратися.

Згідно договорів, укладених лікарнями минулого року – наразі мединчні відходи в них забирають чотири запорізьких підприєства.

Це НДІ “УКРЕКОПРОЕКТ”, Регіональний центр поводження з відходами, Запоріжпромекологія і Муніципальна екологічна компанія.

“Оце так дивина”, – подумала я. Бо з згідно інформації Мінприроди, ліцензію на такий вид діяльності на території Запорізької області має лише одна компанія.

Та фактично нелегальна діяльність – не єдиний скелет, який можна дістати з їхніх шаф.

“НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ “УКРЕКОПРОЕКТ”

“Укрекопроект” було створено в 2013 році і вже в 14ому він здобув перше кримінальне провадження – для отримання ліцензіі до Мінприроди подали фіктивні документи.

Друге порушення правоохоронці виявили в 2015ому – тоді “Укрекопроект” разом з ще однією фірмою отримали 4 млн грн на утилізацію пестицидів. Але по-перше, жодна з фірм не мала на це необхідних дозволів, а подруге замість утилізації вони просто звезли 100 тонн хімікатів на проммайданчик “Укрекопроекту”, який знаходиться в межах міста.

В тому ж році “Укрекопроект” став фігурантом гучної справи про незаконне захоронення медичних відходів. Тоді слідство встановило, що він разом з трьома іншими фірмами – “Екопост”, “Укрвторутилізація” і “Регіональний центр поводження з відходами” – нелегально звозили небезпечні відходи в Степненський кар’єр.

Тоді ж слідство дійшло висновку, шо всі ці чотири фірми фактично ж підконтрольними одній особі. Побачили знайому назву?

Так, “Регіональний центр поводження з відходами” – наступний учасник сьогоднішнього сюжета.

РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ

Виник в 2012 році. Окрім справи з нелегальним захороненням медичних відходів в Степненському кар’єрі, має ще один кримінальний слід. В тому ж 2015ому були впіймані на фіктивних грошових операціях. До речі, як і в попередній справі, сусідом по лаві обвинувачених “Регіонального центра” став вже відомий нам “Екопост”.

Та найцікавіше, що в грудні 2016го року Мінприроди анулювало ліцензію підприємства на поводження з небезпечними відходами. Але незважаючи на це, Регіональний центр продовжує брати участь в тендерах і підписувати договори із запорізькими лікарнями.

ЗАПОРІЖПРОМЕКОЛОГІЯ

В тому ж грудні було анульовано ліцензію і третьої фірми – “Запоріжпромекології”. Підприємство не пройшло планової перевірки – за місцем фактичного провадження діяльності, у селищі Комишуваха, було виявлено ряд грубих порушень.

Окрім цього за шість років існування фірма обзавелася численими кримінальними провадженнями. Так, у 2013 році її представника впіймали на хабарі ТОВ “Інтерпайп ніко тьюб” за сприяння у співпраці – одним словом, не зовсім чесні перемоги в тендерах.

В тому ж 13ому році “Запоріжпромекологію” викрили на проведенні фіктивних грошових операцій, які давали можливість не платити податки.

Протягом 13-14го років товариство “тісно співпрацювало” з посадовцями Державної екологічної інспекції України. Ті за винагороду скеровували до нього імпортерів мастил — договір з фірмою був запорукою розмитнення.

Половина компанії належить Коваленку Станіславу Олексанровичу. Також він володіє ТОВ “Зафіра” разом з двома партнерами. Одним з них є Валєєв В’ячеслав Сергійович – засновник і директор четвертої дійової особи цього сюжета – Муніципальної екологічної компанії.

МУНІЦИПАЛЬНА ЕКОЛОГІЧНА КОМПАНІЯ

“Муніципальна екологічна компанія” – найзагадковіша зі всіх чотирьох. Вона не має кримінального минулого, вона… взагалі нічого не має. Крім найбільшої кількості контрактів.

Так, саме екологічна компанія наразі обслуговує найбільшу кількість закладів охорони здоров’я в Запоріжжі. Серед них поліклініки, лікарні, пологові будинки, стоматології, тубдиспансери і навіть бюро судмедекспертизи. Крім того фірма працює і на Дніпропетровщині

Створена в 2015, з 2016го бере участь в тендерах. За цей час “Муніципальна екологічна компанія” здобула перемогу принаймні у 60 торгах і уклала контрактів на понад 1 млн 200 тис грн.

Серед них надання поховальних послуг, вивезення та утилізація сміття, зокрема – небезпечних відходів.

Та є одне, або навіть більше “але”. Фірма не має ліцензії Мінприроди на провадження цієї діяльності, ба більше – ніколи навіть не подавала документів на її отримання.

І ще, згадаємо грудень минулого року. Тоді правоохоронці на околицях Запоріжжя виявили склад з небезпечними медичними відходами. Назву фірми, яка замість утилізації склала в три поверхи використані шприци та органічні відходи, не розголошували. Проте… в повідомленні СБУ йшлося, що серед відходів були пакунки із запорізьких тубдиспансерів. Згідно копій договорів, які я отримала у відповідь на інфозапит, всі тубдиспансери Запоріжжя обслуговує саме Муніципальна екологічна компанія.

Детальніше – дивіться у сюжеті.